Kutatásaink a babák igényeit figyelembe véve rövidek és játékosak, mindvégig a szülők jelenléte mellett történnek – leginkább egy játszóházi élményhez hasonlíthatók.
A kicsik vizsgálatával megannyi érdekességet tárhatunk fel gondolkodási folyamatainkról, ezek fejlődési szakaszairól. Így a babák nagyon sokat segíthetnek nekünk abban, hogy közelebb kerüljünk az emberi elme megismeréséhez.
A szülők számára is izgalmas felfedezés lehet új szemszögből megismerni kisbabájuk gondolkodását.
A vizsgálatvezető és az asszisztensek fogadják a babát és a szülőket a laborban. Egy rövid, kötetlen játék során a baba megismerkedik a vizsgálatvezetővel, aki igyekszik felvenni vele a kapcsolatot kellemes légkört teremtve. Eközben pedig a szülőket tájékoztatjuk a kutatás pontos menetéről (5–15 perc).
Miután a baba feloldódott, kezdődhet is a kutatás! Ez mindvégig játékos helyzetben, a szülő jelenléte mellett, többféle módszerrel is történhet (lásd alább) (5–30 perc).
A kutatás végeztével a baba még játszhat a laborban, eközben pedig a szülőknek részletesen elmeséljük, hogy mi mindent tudhattunk meg a kicsik gondolkodásáról a kutatás során (5–10 perc).
VISELKEDÉSES VIZSGÁLATOK
A vizsgált képesség (pl. tudatelmélet, emlékezet) hogyan érhető tetten a kisgyermekek cselekvéseiben, választásaiban egy-egy játékos, strukturált, kísérleti helyzet során?
NÉZÉSI IDŐS VIZSGÁLATOK
Ún. eye-tracker, szemmozgáskövető monitor használatával következtetünk a kisgyermekek gondolkodási folyamataira. Mit és mennyi ideig figyel a baba a képernyőn bemutatott meséből, videóból vagy képekből?
EEG-S VIZSGÁLATOK
Miközben agyunk dolgozik, különböző neuroncsoportok aktiválódnak, amelyek gyenge elektromos jeleket termelnek. Kutatásunk során babák számára kifejlesztett EEG sapkát használunk, melyet egy mozdulattal fel lehet adni a babára. Miközben a baba az édesanya ölében ülve játszik vagy épp egy bábelőadást, mesét néz, a sapka érzékeli ezeket az elektromos jeleket. Így a baba agyhullámai alapján tudunk következtetni arra, hogy az egyes mentális folyamatokat milyen agyi aktivitás kíséri.
A regisztráció során munkatársunk felveszi gyermekét adatbázisunkba. Gyermeke adatait egy biztonságos, jelszóval védett adatbázisban tároljuk, melyhez csak a kísérletet vezető kutatók és a behívást végző asszisztensek férhetnek hozzá. Minden kutatásunkat speciális életkori övezetben folytatjuk, amikor indul kutatásunk gyermeke korosztályában, telefonon fogjuk keresni Önt. A telefonos egyeztetés során igyekszünk megtalálni a család számára legmegfelelõbb idõpontot a látogatásra. A részvétel természetesen minden kutatásunk esetében önkéntes és az időpont bármikor módosítható vagy lemondható.
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatják.
Az interaktív online vizsgálataink sok szempontból hasonlóan zajlanak, mint a személyes találkozók. Amikor a gyermek olyan korosztályba kerül, amelyben éppen folyamatban van kutatásunk, e-mailben és/vagy telefonon megkeressük Önöket ennek részleteivel. Amennyiben érdeklődnek ez iránt, összekötjük Önöket e-mailben a vizsgálatot vezető kollégánkkal. A pontos időpontról vele egyeztetnek, továbbá ő osztja meg a levelezésben a részvétel menetének részleteit és technikai feltételeit, és a kutatáshoz kapcsolódó tájékoztató-beleegyező nyilatkozatot is.
Az interaktív helyzetek pontos menete kutatásról kutatásra kisebb mértékben különbözhet, ám általánosságban véve csupán egy csendes szobára, laptopra/asztali gépre, hangszóróra és mikrofonra, valamint webkamerára van szükség a részvételhez. A helyzetek hossza is eltérhet kisebb mértékben, de a személyesen zajló vizsgálatokhoz hasonlóan legfeljebb 15-25 percet vehetnek igénybe.
A vizsgálat elején a kutatásvezető ismét tájékoztatja Önöket a kutatás fontosabb részleteiről, majd képernyőfelvétel segítségével rögzíti mind az Ön, mind – 3 évnél idősebb gyermekek esetén – gyermeke beleegyezését a vizsgálatba. Magáról az interaktív helyzetről is videófelvétel készül a képernyő rögzítésének segítségével. A felvételek tárolása az adatkezelési szabályaink szerint szigorúan bizalmasan, jelszóval rögzített számítógépen, illetve külső tárolón történik. Ezzel kapcsolatos kérdéseikkel forduljanak kollégáinkhoz bizalommal az elte.babalabor@gmail.com, vagy az babalabor@ppk.elte.hu címen.
A COVID-19 kapcsán laborunk biztonsági óvintézkedéseket hozott meg, mint a felületek és játékok fokozottabb fertőtlenítése, a szobák folyamatos utcai szellőzésének biztosítása, stb.
A vizsgálatok alatt kísérletvezetőink végig arcmaszkot viselnek, amely kötelező a gyermekek kísérőinek számára is.
Amikor munkatársaink megkeresik Önöket, hogy időpontot egyeztessenek egy kutatásunkban való részvételhez, részletesen tájékoztatjuk Önöket intézkedéseinkről. További, ezzel kapcsolatosan felmerülő kérdéseikkel forduljanak kollégáinkhoz bizalommal az elte.babalabor@gmail.com, vagy az babalabor@ppk.elte.hu címen.
A babalabor tömegközlekedéssel és autóval is megközelíthető. Címünk: 1064 Budapest, Izabella utca 46. Ha villamossal jönnek (4, 6), az Oktogonnál kell leszállni, az Izabella a 4. keresztutca. Kisföldalattival a Vörösmarty utcai megállótól (Bábszínház) az első keresztutca. A 76-os és a 73-as trolik szinte előttünk állnak meg.
Parkolási lehetőség csak az utcán van, sajnos nem ingyenes.
Nem szükséges semmiféle hivatalos iratot hozni, illetve a kutatásban való részvételnek nincsen költsége.
Természetesen igen, őket is számos játék várja játszószobánkban! Mind a kis- és nagytestvéreket, családtagokat szeretettel látjuk! A behíváskor kérjük jelezzék, ha testvér is jönne, így tudunk egyeztetni asszisztenseinkkel, akik a kísérő testvérekre oda tudnak figyelni a kutatás időtartama alatt.
Természetesen igen, igyekszünk a babák napirendjéhez, igényeihez igazodni! Igény szerint külön szobát is tudunk biztosítani.
Nincsen, kutatásaink teljesen biztonságosak, leginkább egy játszóházi élményhez hasonlítanak. Vizsgálataink a babák számára szórakoztató, játékos helyzetben történnek. Ön mindvégig gyermeke mellett maradhat, a legtöbb kísérlet során a babák édesanyjuk ölében ülve követhetik végig az eseményeket. Természetesen a szülő kérésére bármikor megszakíthatóak a kísérletek, illetve ha a babánál arra utaló jelet látunk, hogy nem érzi jól magát, a vizsgálatot abbahagyjuk.
Egy-egy babavizsgálat lezárulása általában hosszú folyamat: a vizsgálatok után még a kutatókat az adatok feldolgozása és a statisztikai számítások várják. Amíg az adatfeldolgozás folyik, a vizsgálatokat megörökítő felvételeket a Pszichológiai Intézetben elzárva őrizzük. Az eredményeket tudományos előadások, tanulmányok, illetve tananyagok formájában adjuk közre – és elérhetővé tesszük többek között, itt, a honlapunkon is. Gyermeke adatait bizalmasan kezeljük, ezekben a tanulmányokban az eredményeket kizárólag összesítve elemezzük, gyermeke külön, név szerint nem lesz megemlítve, és semmiféleképpen sem lesz beazonosítható.
A kutatásokban való részvétel mindig önkéntes. Ha nem szeretné, hogy többet felkeressük kutatásainkkal kapcsolatban, az elte.babalabor@gmail.com e-mail címen kérheti, hogy regisztrációját töröljük.
ELTE Babalabor
1064 Budapest,
Izabella utca 46.
(+36) 30 806 3000/5654
elte.babalabor@gmail.com
babalabor@ppk.elte.hu